نصب داربست‏ همدان

داربست چیست؟

داربست به تجهیزاتی گفته می شود که به منظور تسهیل نمودن کار در ارتفاعات به طور موقت در محل پروژه نصب می شوند. مثلا در برج ها و ساختمان های چند طبقه برای انجام کارهای نما در طبقات بالاتر نیاز به نصب داربست ساختمانی می باشد. بسیار مهم است که در نصب داربست های ساختمانی همه‌ی نکات ایمنی کاملا رعایت شوند، زیرا در غیر این صورت برای کارگران و عابران پیاده بسیار خطرناک خواهد بود.

معرفی انواع داربست

داربست ها انواع مختلفی دارند. داربست چوبی، داربست خرپا، داربست فلزی، داربست اسکلتی، داربست معلق، داربست بازویی، داربست دوطرفه و همچنین داربست صنعتی از جمله داربست های مورد استفاده در صنایع می باشند. داربست های فلزی امروزه به طور گسترده تری نسبت سایر داربست ها در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که محکم تر، ایمن تر و با دوام تر از داربست های دیگر هستند.

در چه صورت به نصب داربست نیاز داریم؟

به طور کلی نصب داربست برای کار در ارتفاع بیش از دو متر یک امر ضروری می باشد. بنابراین موارد زیادی وجود دارند که نیاز به کار در ارتفاع داشته باشید. کار در ارتفاع و استفاده از داربست به ویژه در صنعت ساختمان که یک مسئله‌ی رایج و بسیار ضروری است. به عنوان مثال سنگ کاری نمای ساختمان، نورپردازی نمای ساختمان، شستشوی نما، پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما و همچنین نصب بیلبوردها و بنرهای تبلیغاتی از جمله مواردی هستند برای اجرای آن ها به نصب داربست نیاز خواهید داشت.

تیم تخصصی کلینیک یدی
مشاوره و کارشناس حضوری

چند نکته‌ی مهم درباره نصب داربست که بهتر است بدانید

خطراتی مثل سقوط افراد و اشیا از ارتفاع، برخورد سر با اشیاء و همچنین خطر برق گرفتگی در داربست های فلزی از جمله خطرات رایج در هنگام استفاده از داربست می باشند که طبیعتا با رعایت نمودن نکات ایمنی و استانداردهای نصب می توان ایمنی از این خطرات را تا حد زیادی افزایش داد.

روغن کاری منظم بست ها، بازدید های منظم و بازرسی دوره ای مثلا هفته ای یک بار از صحت و عملکرد داربست را هرگز دست کم نگیرید. بازدید های دوره ای و همچنین بازدید دقیق پس شرایط خاصی نظیر طوفان یا زلزله بسیار ضرورت دارد و می تواند از وقوع حوادث بسیار خطرناک جلوگیری کند.

علاوه بر این استفاده‌ی درست از کمربندهای ایمنی، کلاه های ایمنی و یراق ایمنی برای کار در ارتفاع بسیار ضروری است و باید به رعایت نمودن این نکات نیز توجه کنید.