آینه‌کاری همدان

آینه‌کاری چیست؟

آینه‌کاری نوعی تزیین داخلی ساختمان، با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌های مختلف است. در این رشتهٔ هنری، هنرمند آینه‌کار با استفاده از شیشه و برش آن به اشکال متنوع، فضایی درخشان و زیبا در بناها می‌آفریند که از بازتاب نور در قطعات بی‌شمار آینه تشعشع، درخشش و زیبایی در تزیینات بناها ایجاد می‌شود و پوششی بسیار مناسب و زیبا برای تزیین بنا از نظر استحکام و دوام است.

این هنر یکی از شاخه‌های هنرهای تزیینی ایران است و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به‌شمار می‌آید و در دوره ساسانیان رایج بوده‌است. از آیینه کاری‌های بجا مانده می‌توان بنای دیوانخانهٔ شاه طهماسب صفوی (۹۳۰–۹۸۴ق/ یا ۱۵۲۴–۱۵۷۶م) در قزوین را نام برد.

آب و آینه در فرهنگ ایرانیان نماد پاکی و روشنایی، راستگویی و صفا بوده‌اند و به احتمال زیاد کاربرد آن در معماری نیز همین معنا را دارد. علاوه بر این ریشه‌های اقتصادی آینه‌کاری را نباید فراموش کرد. در سده ۱۰هجری قمری آینه از اروپا به ویژه از ونیز به ایران وارد می‌شد و بخشی از این آینه‌ها هنگام جابه‌جایی در راه می‌شکست. هنرمندان ایرانی برای بهره‌گیری از قطعات شکسته راهی ابتکاری یافتند و از آن‌ها برای آینه‌کاری استفاده کردند و آینه‌کاری ظاهراً با کاربرد آن‌ها آغاز شد. آینه کاری در آغاز با نصب جام‌های یکپارچه آینه بر بدنه بنا شروع شد. نه تنها درون بنا بلکه دیوارهای ستون‌دار عصر صفوی نیز با آینه‌های بزرگ تزیین شد.

تیم تخصصی کلینیک یدی
مشاوره و کارشناس حضوری

آینه کاری مدرن

مروزه با گسترش مینیمالیسم و گرایش مردم به سادگی آینه کاری تبدیل به یک تکنیک مدرن در طراحی و معماری میشود.

امروزه با استفاده از آینه در فضای داخلی ساختمان مانند سرویس بهداشتی،پذیرایی،ناهارخوری،اتاق خواب،پاسیو،ستون،

حمام،آشپزخانه با استفاده از طرح های ساده و دکوراتیو میتوان دست به تزئین فضاهای مورد نظر زد.در دنیای مدرن امروزی استفاده بهتر از فضا و محدودیت فضا  بسیار مهم است.با عنصر آینه و آینه کاری میتوان از کمترین فضا بهترین استفاده را کرد.امروززه در تمامی برج ها و ساختمان های لوکس از آینه کاری بسیار استقبال میشود. استفاده از آینه در ساخت آینه کنسول و میز های آینه ای بسیار رونق گرفته است.حتی در تزئین شومینه و دیوارهای اطراف شومینه نیز از آینه استفاده میشود.

آینه کاری مدرن دارای تکنیک ها و مدل های مختلفی میباشد.طرح های متنوع در اجرای آینه باعث استفاده روز افزون از این متریال در ساختمان شده است.مدل های گوناگون آینه کاری عبارتند از: آینه لوزی ، آینه مثلث ، آینه شکسته ، آینه آکاردئونی ، آینه خورشیدی ، آینه نامنظم ، آینه جورچین ، آینه نوای ، آینه آبشاری ، آینه نگینی

از آینه بیشتر در آرایش ستون ها ، سقف ها ، ورودی ساختمان ، سردرب تالار ،لابی ها استفاده میشود.

آینه در ایران انواع مختلفی دارد.بخشی از آینه ها تولید ایران میباشد و بخشی نیز از کشور های دیگر وارد میشوند.بیشتر واردات ایران از کشور های بلژیک ،چین ، ترکیه میباشد.